Smiginis

Smiginis – žaidimas, kurį gali žaisti kiekvienas. Tai turbūt yra vienintelė sporto šaka pasaulyje, kurios metu – leidžiama vartoti alkoholinius gėrimus, prieš ir per televizines pertraukas, jei tik sportininkai to nori. Smiginis arba dartai (nuo angliško žodžio darts) iš Jungtinės Karalystės į visą pasaulį paplitęs žaidimas, kurio esmė – greičiau nei tavo varžovas surinkti fiksuotą taškų skaičių, į taikinį metant strėlytes. Smiginio taisyklės – toliau, visus smiginio varžybų statymus galima rasti čia, o mes pradėkime nuo pradžių.

Įranga
Norint žaisti smiginį iš esmės reikia dviejų dalykų – smiginio lentos bei strėlyčių. Smiginio lenta – tai į 20 atskirų segmentų suskirstytas 45,1 cm apskritimas. Lentos storis turėtų būti 3,81 centimetro. Smiginio žaidimas tęsiasi pasirenkant strėlytes, kiekvienas sportininkas gali pats rinktis kokio svorio strėlytes jam mesti yra patogiau, maksimalus leistinas vienos strėlytės svoris – 55 gramai.

Smiginio lentos kabinimas: atstumai, kuriuos reikia žinoti
Norint pradėti žaisti, belieka žinoti kokiame aukštyje turi būti kabinamas smiginio taikinys bei kokiu atstumu nuo jo reikia atlikti metimus. Taikinys yra kabinamas 173 cm aukštyje nuo pagrindo iki lentos centro. Atstumas, iš kurio turi būti atliekami metimai – 237 cm arba 293 cm, jeigu brėžtume liniją nuo smiginio lentos centro (įstrižainę).

Smiginio taisyklės
Kiekvienas žaidėjas meta strėlytę į taikinį ir žaidėjas, pataikęs arčiau centro – žaidimą pradeda pirmas. Eilės tvarka abu žaidime dalyvaujantys asmenys meta po tris strėlytes, siekdami surinkti reikiamą taškų skaičių.
Smiginio taikinyje yra 20 atskirų segmentų įvertintų taškais nuo 1 iki 20. Lentos viduryje yra du apskritimo formos ratai – išorinio vertė – 25 taškai, vidinio – 50. Taikinys susideda iš dviejų papildomų žiedų einančiu ratu – pataikius į vidinį taškų suma trigubinasi, išorinį – dvigubinasi.
Taškai yra suskaičiuojami žaidėjui išmetus visas tris strėlytes. Jeigu strėlytė įsminga į jau taikinyje buvusią strėlytę – papildomi taškai nėra pridedami, o strėlytei pataikius į taikinį, bet atšokus nuo jo, o ne įsmigus – už mestą strėlytę taškai nėra skiriami.
Skirtingos žaidimo variacijos: „301 žaidimas“, „501“, „701“ arba žaidimas didėjančia tvarka, kuriame visi surinkti taškai sumuojami į bendrą sumą bei nugalėtoju skelbiamas tas, kuris po 8 savo serijų (24 metimų) turi daugiau taškų.

Žaidimai „301, 501 bei 701“
Visi šie žaidimai yra tokie patys, tik kaip jau išduoda skaičius esantis pavadinime – esmė yra „išvalyti“ taškų skaičių matomą pavadinime. Pavyzdžiui, jeigu žaidžiamas 301 – jūs turite surinkti būtent šią taškų sumą, tačiau ji skaičiuojama mažėjimo tvarka, vadinasi, jūs pradedate žaidimą turėdamas 301 tašką ir laimite tada, kai surenkate 0. Norint užbaigti žaidimą, yra būtina pataikyti į trūkstamo taškų skaičiaus – dvigubą zoną pvz.: jeigu jums trūksta 24 taškų, norėdamas užbaigti žaidimą turėsite pataikyti į dvigubą 12. Yra kitas būdas baigti žaidimą nei pataikant į dvigubą trūkstamą skaičių. Privalote pasilikti 50 trūkstamų taškų ir tada, pataikius į „buliaus akį“ – patį taikinio centrą, žaidimas taip pat užbaigiamas.

Kitos smiginio žaidimo rūšys žaidžiamos lygiai tokiu pačiu principu. Populiariausias ir oficialiai pasaulio bei Europos čempionatuose naudojamas – „501 žaidimas“.

Dalykai, į kuriuos siūloma atkreipti dėmesį įsirenginėjant smiginio taikinį namų sąlygomis:

Strėlytės gali atšokti net iki 3 metrų atstumu nuo taikinio, tad reikėtų įvertinti ar aplink nėra jokių dūžtančių ar judančių daiktų.
Rekomenduojama vieta aikštelės įrengimui: bent 3.5 metrų ilgio bei 2 metrų pločio plotas, kuriame būtų patogu prasilenkti bei saugu išvengti atšokančių strėlyčių.
Medinėse, plastikinėse ar linoleumu dengtose grindyse tikėtina, jog atsiras skylučių, kadangi ne visos strėlytės sminga į taikinį. Kietas grindinys – plytelės ar betoninis pagrindas, gali sulaužyti ar atbukinti strėlytės smaigalį. Kiliminė danga – turi sava bėdą, kad metimo linija yra vaikščiojama begalę kartų, tad greitas išsidėvėjimas – neišvengiamas.
Geriausias pasirinkimas – specialus išvyniojamas kilimas, kuris padeda apsaugoti tiek grindinį, tiek strėlytes.

Dažniausiai užduodami klausimai
Kokia yra vienu metimu daugiausiai galima surinkti taškų suma?
Smiginio taisyklės maksimaliai leidžia pelnyti 60 taškų vienu metimu. Pataikius į 20 taškų zonos vidinį lanką, ši suma trigubinasi. Pataikius į „buliaus-akį“ – taikinio centrą gaunami 50 taškų.

Ar strėlytę galima mesti žengus į šoną?
Linija, nuo kurios turėtų būti atliekami metimai yra 80 centimetrų ilgio, tad metimai gali būti atliekami žengtelėjus į šoną.

Koks yra atstumas nuo smiginio taikinio iki metimo linijos?
273 cm – nuo taikinio iki linijos arba 293 cm, jeigu imtumėme įstrižainę nuo metimo linijos iki taikinio centro.

Ar Lietuva turi smiginio profesionalių žaidėjų?
Žymiausias smiginio žaidėjas Lietuvoje – Darius Labanauskas. Lietuvis, kuris nuolat besisuka geriausiųjų planetos žaidėjų 50-uke. „Lucky D“ pravarde turintis Darius – 2020-aisiais pasaulio čempionate žengė iki ketvirtfinalio.

+370 656 50 014